Elidegenítési és terhelési tilalom

Általában a hitelszerződés kapcsán találkozhatsz vele. A bank a fedezetként felajánlott ingatlanra jelzálogjogot jegyeztet be. Ezzel együtt elidegenítési és terhelési tilalom jön létre az ingatlanon. Az elidegenítési és terhelési tilalmat röviden ETT-nek nevezik.

ETT kerülhet az ingatlanra tartási szerződés, bírósági határozat vagy jogszabály következményeképpen is. Ilyenkor az ETT az eltartó illetve az örökös jogait védi.

Ha CSOK-ot igényelsz, akkor az állam jegyezteti be a jelzálogjogát a lakásra, és ezzel együtt az elidegenítési és terhelési tilalmat is.

De vajon mit jelent az ETT a gyakorlatban?

Ezzel a tilalommal az ingatlan tulajdonosának a rendelkezési jogát korlátozzák. Az ingatlant a tulajdonosa sem eladni nem tudja, sem arra (újabb) jelzálogjogot nem tud bejegyeztetni a jelzálogjog tulajdonosának a hozzájárulása nélkül.

Az elidegenítési és terhelési tilalom önmagában nem állhat, tehát a jelzálogjog megszűnésével együtt a tilalom is megszűnik.

Ha csak olyan ingatlannal rendelkezel, amelynek a tulajdoni lapján már szerepel az ETT, akkor sincs minden veszve. A bankok ilyenkor sem minden esetben utasítják el a hitelkérelmet. Ha a teher jogosultja hozzájárulását adja a hitelfelvételhez, akkor van esélyed a pozitív elbírálásra. Azonban fontos, hogy ez semmire sem garancia, mert egyes bankok rögtön elutasítják a terhelt ingatlanokat.

Más a helyzet akkor, ha az ETT jogosultjától szeretnél kölcsön felvenni (például ugyanattól a banktól vennéd fel a második hiteledet is). Ilyenkor minden sokkal egyszerűbb lehet.

Ha az ingatlanon lévő lévő teherre egy magánszemély jogosult, akkor az illető beleegyezése esetén is kérdéses, hogy engedélyt ad-e a bank a hitelfelvételre. Gyakori, hogy ilyenkor a teherre jogosult személyt a pénzintézet be szeretné vonni a szerződésbe kezesként vagy adóstársként.

A hitelfelvétel másik módja, ha az ETT törlésre kerül az ingatlan tulajdoni lapjáról. Erre például hitelkiváltáskor van lehetőség. Ha találsz egy kedvezőbb kölcsön, akkor lecserélheted a hiteledet. Ilyenkor a régi hitelt törleszted az új hitelből és az ingatlanodra bejegyzett terhek is törlődnek. Ezek után új ETT kerül a tulajdoni lapra.

CSOK Plusz Lakáshitel
  • 2,89%-os akciós kamattal, THM 2,98%
  • Akció a kezdeti díjakra
  • Online hiteligénylés piaci kamatozású jelzáloghitellel együtt
Érdekel
PROMÓCIÓ

Ezek is érdekelhetnek

  • CIB lakáshitel 2024 - kalkulátor és feltételek
    Lakáshitel

    CIB lakáshitel 2024 - kalkulátor és feltételek

    A CIB Banknál találsz végig fix lakáshitelt, amelynek a kamata a futamidő végéig változatlan marad. Kínálnak minősített fogyasztóbarát lakáshiteleket 10 éves kamatperiódussal, és felvehetsz náluk CSOK-ot és a hozzá tartozó CSOK hitelt is. Választhatsz szabad felhasználású jelzáloghiteleket 10 éves kamatperiódussal, és végig fix kamattal is. Ráadásul folyamatosan több akciót és kamatkedvezményt is kínálnak. Megmutatjuk miért jársz velük jól.

    frissítve: 2024. május 6.
  • Sikeres avdh hitelesítés mellett örül a férfi a laptopja mellett
    Lakáshitel

    AVDH hitelesítés – intézd önállóan, távolról a pénzügyi szerződéskötéseidet

    Magyarországon már ma is ingyenesen elérhető az AVDH hitelesítés, mellyel megkönnyítheted a pénzügyi szerződéskötéseidet. Nem kell elmenned a bankba, biztosítóhoz, pénztárhoz, hanem otthonról, kényelmesen is szerződhetsz velük. Elmondjuk, amit tudnod kell róla és képekkel is lépésről lépésre bemutatjuk, hogy csináld.

    frissítve: 2022. december 10.
  • KH lakáshitelből vásárolt mini ház egy férfi kezében
    Lakáshitel

    K&H lakáshitel 2024 - kalkulátor és feltételek

    A K&H Banknál többféle lakáshitelt is találsz. Az 5, 10 éves kamatperiódusú és a végig fix hiteleket minősített fogyasztóbarát hitel formájában és zöld hitelcélokra is kínálják. Van náluk CSOK Plusz is. A lakáshitelt egészen a szerződéskötésig online is intézheted náluk, ha pedig hozzájuk érkezik a jövedelmed, akkor alacsonyabb kamatot érhetsz el. Megmutatjuk, hogy mennyire jók a K&H lakáshitel ajánlatok!

    frissítve: 2024. május 6.